Návrh na povolení oddlužení je alfa a omega procesu oddlužení, které představuje legální způsob, jak se můžete zbavit svých dluhů. Abyste mohli vyhlásit osobní bankrot (oddlužení), neobejdete se bez řádného sepsání a podání tohoto návrhu. Přečtěte si, jaké jsou jeho náležitosti, jaký je rozdíl mezi návrhem na povolení oddlužení a insolvenčním návrhem a jak a kdo může podat návrh na insolvenci.
Co je to insolvenční návrh a jak se liší od návrhu na povolení oddlužení?
Oddlužení je jedna z forem řešení insolvence neboli úpadku. Insolvenční návrh a návrh na povolení oddlužení proto nejsou jedno a totéž, přestože se ve většině případů oba tyto návrhy podávají dohromady v jednom interaktivním formuláři.
Na základě insolvenčního návrhu se zahajuje insolvenční řízení. Hlavním cílem podání insolvenčního návrhu je prokázat, že se nacházíte ve zmíněném úpadku nebo hrozícím úpadku, pročež navrhujete řešit své zadlužení v rámci insolvenčního řízení. Oproti tomu návrhem na povolení oddlužení již insolvenčnímu soudu navrhujete, jakým konkrétním způsobem by měl být váš úpadek či hrozící úpadek řešen (tedy oddlužením). Projděte si, jak vyhlásit osobní bankrot neboli oddlužení.
Kdo může podat insolvenční návrh a kdo návrh na povolení oddlužení?
Zásadní rozdíl v obou návrzích je v tom, kdo je může k insolvenčnímu soudu podat. Návrh na zahájení insolvenčního řízení můžete podat jak vy jakožto dlužník, tak i váš věřitel. Naproti tomu návrh na povolení oddlužení smí podat pouze dlužník.
Podáte-li insolvenční návrh, kterým rovněž usilujete o oddlužení jako o způsob řešení svého zadlužení, musíte k insolvenčnímu návrhu připojit i návrh na povolení oddlužení. Avšak v případě, kdy na vás insolvenční návrh podává věřitel, máte stanovenou lhůtu 30 dní od doručení insolvenčního návrhu věřitele soudem, abyste návrh na povolení oddlužení podali.
Je však třeba zdůraznit, že návrh na povolení oddlužení za vás může sepsat a k insolvenčnímu soudu podat výhradně právní profesionál:
- advokát,
- notář,
- soudní exekutor,
- insolvenční správce
- nebo jiná akreditovaná osoba.
Jak podat insolvenční návrh a návrh na povolení oddlužení?
Další podstatný rozdíl je i ve formální stránce obou návrhů. Pro insolvenční návrh totiž neexistuje konkrétní formulář. Insolvenční návrh musíte podat v písemné podobě s úředně ověřeným podpisem navrhovatele; obsahové náležitosti návrhu a jeho příloh stanovuje insolvenční zákon v § 103 a § 104. Podívejte se na kompletní seznam dokladů potřebných k insolvenci a oddlužení.
Návrh na povolení oddlužení lze naopak podat pouze na formuláři, jehož podobu určují prováděcí právní předpisy. Formulář návrhu na povolení oddlužení si můžete stáhnout na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti České republiky.
Pozor, pokud chcete vstoupit do oddlužení společně s manželem či manželkou, je zapotřebí podat společný insolvenční návrh a společný návrh manželů na povolení oddlužení. Podívejte se, kdy je společné oddlužení manželů výhodné.
Nechte si poradit od odborníků
Zahájení insolvenčního řízení se pojí s celou řadou byrokratických úkonů, ze kterých se vám může rychle zatočit hlava. Mějte po boku někoho, kdo vám se vším rád pomůže, a obraťte se na nás.
Co musí návrh na povolení oddlužení obsahovat?
Náležitosti návrhu na povolení oddlužení upravuje insolvenční zákon, který říká, že musí obsahovat:
- označení vás jakožto dlužníka a osob oprávněných za vás jednat,
- údaje o vašich očekávaných příjmech v následujících 12 měsících,
- údaje o vašich příjmech za posledních 12 měsíců,
- návrh způsobu oddlužení nebo sdělení, že takový návrh nevznášíte.
Pokud navrhujete, aby vaše oddlužení probíhalo pomocí splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty, můžete insolvenční soud požádat o stanovení nižších než zákonem určených měsíčních splátek. V takovém případě musíte dodat také vysvětlení pro snížení splátek a důvody, které vedly k vašemu úpadku.
O snížení měsíčních splátek v oddlužení mohou požádat například ti z vás, kteří mají nějaké mimořádné výdaje, na jejichž úhradu nepostačuje tzv. nepostižitelná částka, která v insolvenci dlužníkům zůstává. Jednat se může například o mimořádné výdaje spojené s dopravou do vzdáleného zaměstnání, případně výdaje související se zhoršeným zdravotním stavem a podobně.
Spočítejte si zdarma v naší online kalkulačce oddlužení, kolik budete platit.
Co musí být součástí návrhu na povolení oddlužení?
K návrhu na povolení oddlužení musíte připojit:
- seznam majetku, popřípadě prohlášení o změnách, ke kterým v mezidobí došlo v porovnání se seznamy, které jste v insolvenčním řízení již dříve předložili,
- listiny dokládající údaje o příjmech za posledních 12 měsíců,
- písemný souhlas nezajištěného věřitele, který se na tom s vámi dohodl, s tím, že hodnota plnění, které při oddlužení obdrží, bude nižší než míra uspokojení podle § 412a odst. 1 písm. b) nebo c) insolvenčního zákona,
- vaše čestné prohlášení, že jste při sepisu insolvenčního návrhu byli poučeni o svých povinnostech v insolvenčním řízení, že v oddlužení budete řádně platit pohledávky svých věřitelů, že vynaložíte veškeré úsilí, které po vás lze spravedlivě požadovat, k jejich plnému uspokojení, že budete plnit všechny povinnosti vyplývající z insolvenčního zákona a z rozhodnutí o schválení oddlužení a že budete přiznávat veškeré své příjmy v plné výši.
Jaká je odměna za sepsání a podání insolvenčního návrhu a návrhu na povolení oddlužení?
Osobě, která vám návrh na povolení oddlužení sepsala a podala ho za vás k insolvenční soudu, náleží odměna ve výši 4 000 Kč pro jednotlivce. V případě manželů společně usilujících o oddlužení činí odměna 6 000 Kč. Uvedené výše odměny jsou bez DPH, a je-li osoba sepisující a podávající návrh plátce DPH, je k odměně daň připočtena.
Zajímá vás o procesu oddlužení více? Přečtěte si také, jak probíhá insolvence krok za krokem.
Sepíšeme a podáme za vás návrh na povolení oddlužení
Návrhy na povolení oddlužení připravujeme již od roku 2011. Neváhejte nás kontaktovat a přidejte se k více než 15 000 klientů, kteří dnes žijí spokojeně bez dluhů.