Jistě jste se již doslechli, že od samotného zahájení insolvenčního řízení je dlužník pod tzv. „soudní ochranou“. Co to ale znamená v případě, kdy již máte exekuce? O tom bychom Vás rádi informovali v tomto článku.
Se zahájením insolvenčního řízení se pojí řada povinností nejen pro dlužníky, ale také pro plátce jejich příjmů, typicky pro zaměstnavatele při výplatě mzdy, Úřady práce ČR při výplatě rodičovského příspěvku nebo České správě sociálního zabezpečení při výplatě důchodu, apod. Jsou-li totiž nařízeny srážky ze mzdy dlužníka, je plátce příjmu od zahájení insolvenčního řízení povinen srážku tzv. deponovat = zadržet. Exekuce, která by měla postihovat majetek ve vlastnictví dlužníka, totiž nelze nadále provést a srážka nesmí být odeslána na příslušný exekutorský úřad, a to proto, aby nedošlo ke zvýhodňování věřitele.
Ptáte se, co se s deponovanou částí příjmu stane? Pojďme si situaci rozebrat podrobněji. Mzda (či jiný příjem dlužníka, např. důchod nebo rodičovský příspěvek) je majetkem náležejícím do majetkové podstaty dlužníka. Za dřívější právní úpravy platilo, že deponovaná mzda mohla být použita na úhradu části závazků dlužníka v oddlužení, ale stejně tak si tuto mzdu dlužník mohl ponechat pro svou potřebu. Dle aktuální právní úpravy je tato situace však jiná a sražené deponované části příjmů se vždy automaticky rozvrhnou mezi všechny věřitele v rámci splátkového kalendáře oddlužení.
I tak je však takový postup pro vás výhodnější, než nechat tyto peníze napospas exekutorům, kteří si z nich zpravidla v prvé řadě uhradí svoji odměnu a náklady exekuce, neboť tím, že tyto deponované peníze budou použity v rámci splátkového kalendáře vašeho oddlužení, budou rozděleny mezi všechny vaše věřitele a uhradí se z nich tak všechny vaše dluhy, namísto toho, aby připadly jednomu exekutorovi.