Potřebujete poradit?
mobil kontakt 774 010 700 (Po - Pá: 9:00 - 18:00)
  • eBankrot
  • Blog
  • Hrozí vám exekuce na nemovitost? Poradíme, jak zastavit dražbu a zachránit domov
  • Hrozí vám exekuce na nemovitost? Poradíme, jak zastavit dražbu a zachránit domov

Hrozí vám exekuce na nemovitost? Poradíme, jak zastavit dražbu a zachránit domov

Soudcovské kladívko a model domečku.
10. 4. 2025
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
10. 4. 2025
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
Soudcovské kladívko a model domečku.

Exekuce je sama o sobě nepříjemná – pokud ale dojde na vymáhání dluhu prostřednictvím zabavení nemovitosti a následné dražby, může se situace rychle změnit v noční můru. Hrozí vám exekuce na nemovitost nebo již probíhá? Přečtěte si, jak můžete situaci zachránit a zastavit dražbu nemovitosti.

Kdy vám hrozí exekuce na dům nebo jinou nemovitost?

Trápí vás dluhy, které nezvládáte splácet, a obáváte se, že jednoho dne objevíte ve schránce exekuční příkaz? Dobrá zpráva zní, že i když do exekuce spadnete, nutně to neznamená, že přijdete o střechu nad hlavou. Exekuce nejčastěji probíhá: 

Z praxe vyplývá, že prodej nemovitosti bývá pro exekutory zpravidla až poslední možnost, jak od vás dlužnou částku získat. Nejčastěji se týká lidí, kteří dluží v řádech stovek tisíc korun.

Jak probíhá exekuce na nemovitost?

O exekuci na nemovitost se dozvíte z exekučního příkazu, který přijde jak vám coby dlužníkovi, tak i věřitelům, vaší manželce či manželovi a také katastrálnímu úřadu. Exekuční příkaz posílá exekutor poštou do vlastních rukou společně s vyrozuměním o zahájení exekuce, případně do datové schránky.

Pozor, i když písemnost nepřevezmete, neznamená to, že jste se před exekucí ochránili. Exekutor už totiž vaši nemovitost dávno zablokoval na katastru nemovitostí.

Jakmile zjistíte, že byla uvalena exekuce na dům, byt, rekreační objekt či pozemek, nesmíte s nimi nijak dále nakládat, což platí i pro manžela či manželku, pokud je daná nemovitost ve vašem společném jmění. To znamená, že nemůžete nemovitost prodat, darovat ani zatížit.

Následně začne exekutor nemovitost připravovat na dražbu, v níž bude prodána. Ve spolupráci s odhadcem provede odhad ceny nemovitosti; tomu se nebraňte, jelikož exekutor si může vynutit vstup na váš pozemek i do vaší nemovitosti za účelem zjištění stavu a odhadu ceny.

Zároveň máte povinnost doložit exekutorovi všechny potřebné informace o nemovitosti, například:

  • o předkupních právech,
  • věcných břemenech,
  • o nájemním a pachtovním právu,
  • výměnku,
  • výhrady zpětné koupě.

K samotnému prodeji nemovitosti může dojít až po uplynutí 30 dnů od výzvy k dobrovolnému splnění vymáhané povinnosti. Projděte si, jak probíhá exekuce krok za krokem

Ani po uplynutí lhůty však není jisté, že se prodej uskuteční. Někdy exekutoři pouze zřídí zástavní právo nebo vydají exekuční příkaz, aby na vás vyvinuli tlak a vy se snažili rychleji získat peníze na splacení dluhu. Po uhrazení dlužné částky pak exekuci zastaví a vymažou zástavní právo i jiné záznamy na katastru nemovitostí.

Na tuto praktiku však doporučujeme nespoléhat, a pokud dlužíte opravdu vysoké částky, začněte situaci řešit co nejdříve.

Zvláštní pravidla pro nemovitost, ve které bydlíte

Na nemovitost, ve které máte trvalé bydliště, platí zvláštní ochrana a zpravidla se ocitá v dražbě jako úplně poslední. Pokud je navíc výše vašeho dluhu nižší než 100 000 Kč na jistině, exekutor má povinnost od dražby této nemovitosti upustit. 

To však neplatí pro

  • dluhy, které vznikly neplacením výživného,
  • náhrady škod ublížením na zdraví,
  • náhrady škod způsobené trestným činem,
  • kdyby to odporovalo dobrým mravům
  • nebo pro situace, kdy máte dluhů více. V takovém případě se totiž sčítají.

Jak nepřijít o nemovitost v exekuci?

Nejlepší řešení je prevence, a proto se snažte udělat vše pro to, abyste nenechali své finanční problémy dojít až takhle daleko. Nehrajte si na mrtvého brouka a řešte svůj dluh s věřiteli aktivně, abyste exekuci předešli.

Pokud už se ale situace zvrátit nedá, pojďme se podívat na zákonné způsoby, jak nemovitost v exekuci zachránit.

Návrh na zastavení exekuce

Návrh na zastavení exekuce můžete podat do 15 dnů ode dne, kdy jste se o důvodu pro její zastavení dozvěděli. Návrh podáváte exekutorovi, následně se k němu vyjadřuje oprávněný, který s ním musí souhlasit. Pokud nesouhlasí, předá exekutor návrh na zastavení exekuce k rozhodnutí soudu. Projděte si důvody pro zastavení exekuce.

Návrh na odklad exekuce

O odklad exekuce můžete žádat z důvodu mimořádně nepříznivých skutečností, jako je vážná nemoc, živelní pohroma nebo nemožnost vykonávat práci a podobně. Jde o situaci, kdy jste se bez své viny přechodně ocitli v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro vás nebo vaši rodinu zvláště nepříznivé následky. 

Návrh podáváte exekutorovi, a pokud do 7 dnů nevyhoví, postoupí ho exekučnímu soudu, který rozhodne do 15 dnů. Odkladný účinek má přitom už samotné podání návrhu, což znamená, že do vydání rozhodnutí nesmí exekutor činit žádné úkony k provedení exekuce.

Vyloučení nemovitosti ze soupisu majetku

Pokud se stane, že exekutor zapíše do soupisu majetku nemovitost, která vám nepatří, můžete podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu majetku. Na podání návrhu máte 30 dní od chvíle, kdy jste se o této skutečnosti dozvěděli. Ověřte si, co může a nesmí exekutor zabavit.

Oddlužení

Chcete zastavit nejen dražbu nemovitosti, ale i celou exekuci? Vyhlaste osobní bankrot a zahajte proces oddlužení. Tento zákonem stanovený způsob vás zbaví nejen problémů s exekutory, ale také vás osvobodí od všech vašich zbylých dluhů.

Kdyby byla vaše nemovitost dražena exekutorem, pohledávky se budou hradit v pořadí dle jednotlivých skupin, a to ve 100% jejich hodnoty. Je přitom obecně známo, že nemovitosti bývají v dražbě často prodány za nižší cenu, než jakou skutečně mají, a výnosy tedy nemusí pokrýt veškeré vaše dluhy. V případě, že výtěžek z dražby vaše dluhy nepokryje, však dluhy nezanikají a budou na vás dále vymáhány. 

V insolvenčním řízení řídí prodej nemovitosti insolvenční správce, který má na rozdíl od exekutora povinnost zpeněžit majetek za co nejvyšší možnou cenu, aby pokryl co nejvíce vašich závazků. Vaše nemovitost může být prodána prostřednictvím realitní kanceláře, aukce, dražby nebo i přímým prodejem, takže v případě souhlasu insolvenčního soudu od vás může nemovitost odkoupit i osoba blízká. I v případě, že se insolvenčnímu správci nepodaří prodat nemovitost za částku, která pokryje všechny vaše dluhy, díky úspěšnému oddlužení zbytek vašich dluhů zaniká. K prodeji nemovitosti navíc nemusí v insolvenčním řízení vůbec dojít. Přečtěte si, jak probíhá insolvence krok za krokem.

Zastavte dražbu nemovitosti, zbavte se dluhů jednou provždy a začněte znovu díky oddlužení. Pomůžeme vám projít celým procesem bezstarostně.

Potřebujete pomoc?

(Po - Pá: 9:00 - 18:00)

Napsat zprávu

Oddlužení v roce 2025

Osobní bankrot a oddlužení je dvojí název pro totéž. Jedná se o způsob řešení úpadku dlužníka, tj. situace, kdy má dlužník více věřitelů, závazky po dobu delší než 30 dnů po splatnosti a nachází se v platební neschopnosti.

  • Není nutné uhradit 30 % dluhů.
  • Možnost rychlejšího oddlužení za 3 roky.
  • Stačí doložit alespoň 2 dluhy.
Začít s oddlužením

Z našeho blogu

Píšeme pro Vás aktuální články pro podnikatele i fyzické osoby

Hrozí vám exekuce na nemovitost? Poradíme, jak zastavit dražbu a zachránit domov
10. 4. 2025
Mgr. Erika Brunclíková

Exekuce je sama o sobě nepříjemná – pokud ale dojde na vymáhání dluhu prostřednictvím zabavení nemovitosti a následné dražby, může se situace rychle změnit v noční můru. Hrozí vám exekuce …

Přečíst článek
Založení účtu při exekuci: Je to možné a je to dobrý nápad?
31. 3. 2025
Mgr. Bc. Štěpán Brunclík

Máte zablokovaný účet kvůli exekuci a potřebujete si založit nový? Možná doufáte, že tak získáte zpět kontrolu nad svými penězi. Přečtěte si, zda je založení bankovního účtu v exekuci možné, …

Přečíst článek
Náklady na exekuci: Na kolik se může exekuce vyšplhat?
19. 3. 2025
Mgr. Bc. Josef Zeman

Exekuce je proces náročný nejen pro psychiku, ale i pro peněženku. Splatit totiž musíte kromě svých dluhů, kvůli kterým jste se do exekuce dostali, také úroky, penále, sankce a náklady …

Přečíst článek