Máte nárok na alimenty od bývalého partnera, který nyní chce své dluhy řešit insolvencí? Nebo jste to právě vy, kdo musí platit výživné či na něm dluží, a zajímá vás, co se vstupem do oddlužení změní? Přečtěte si, jaké postavení mají alimenty v insolvenci, kdo v insolvenci výživné hradí a co můžete dělat, pokud k placení výživného v insolvenci nedochází.
Ve zkratce
- Výživné má v insolvenci přednost před ostatními dluhy a musí být hrazeno v plné výši.
- Zatímco běžné výživné nahlašuje dlužník insolvenčnímu soudu sám, dlužné výživné musí být přihlášeno do insolvence jako pohledávka.
- Pokud dlužník výživné nehradí, oprávněná osoba ho může vymáhat přes insolvenčního správce nebo skrze trestní řízení.
- Výživné lze během oddlužení zvýšit nebo snížit.
Zavolejte nebo prozvoňte
Chcete raději napsat?
Co je to výživné?
Výživné (lidově také alimenty) není v zákoně výslovně definováno, ale obecně jde o plnění, které poskytuje jedna osoba druhé proto, aby uspokojovala její životní potřeby. Význam výživného chápeme jako nutnost zabezpečení a úhrady osobních potřeb mezi příbuznými. Český zákon rozlišuje hned několik vyživovacích povinností:
- mezi manželi,
- mezi rozvedenými manželi,
- děti vůči rodičům,
- rodiče vůči dětem,
- mezi ostatními příbuznými,
- otce dítěte vůči neprovdané matce.
Nejčastějším typem soudem stanoveného výživného je výživné na dítě, které je zákonnou povinností, již nelze přenést na jinou osobu a ani se jí zbavit. Zahájení insolvenčního řízení a vstup do oddlužení tudíž nijak neovlivňují povinnost dlužníka nadále platit výživné a zasílat ho oprávněnému příjemci.
Jaký je vztah alimentů a insolvence?
Výživné se v insolvenci považuje za pohledávku postavenou na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou. To znamená, že musí být hrazeno přednostně před pohledávkami ostatních nezajištěných věřitelů (například před půjčkami) a musí se platit v plné výši. Pro alimenty neplatí v oddlužení žádná úleva a netýká se jich ani případné osvobození od nutnosti splatit zbylé dluhy, kterého může dlužník na konci oddlužení dosáhnout.
Podmínkou je, aby byly prováděné srážky z příjmů při oddlužení splátkovým kalendářem se zpeněžením majetkové podstaty dostatečně vysoké, aby se z nich dalo výživné hradit. Pokud tomu tak není, insolvenční soud s největší pravděpodobností dlužníkovi vstup do oddlužení nepovolí.
Výživné při osobním bankrotu (oddlužení) dělíme na:
- běžné – má být placeno dlužníkem pravidelně každý měsíc,
- dlužné – mělo již být uhrazeno, ale nebylo, jde tedy o dluh na výživném.
Běžné výživné se do oddlužení nepřihlašuje, protože je povinností samotného dlužníka, aby svému insolvenčnímu správci oznámil, že má soudně stanovenou vyživovací povinnost vůči vyživované osobě. Existence vyživovací povinnosti zvyšuje minimální splátku v oddlužení, a proto musí dlužník tuto skutečnost uvést již při podávání návrhu na povolení oddlužení. V případě, že by dlužníkovi vznikla povinnost platit výživné až v průběhu oddlužení, musí to neprodleně oznámit svému insolvenčnímu správci a rovněž insolvenčnímu soudu.
Doložit je potřeba rozsudek soudu nebo soudem schválenou dohodu manželů, ze které vyplývá povinnost výživné platit. Pokud to neuděláte, insolvenční soud může vaše jednání vyhodnotit jako nedbalý přístup, či dokonce nepoctivý záměr a oddlužení vám zamítnout.
Dlužné výživné musí být nahlášeno do oddlužení jako pohledávka.
Jak přihlásit dluh na výživném do oddlužení?
Zatímco běžní věřitelé mají na přihlášení svých pohledávek do oddlužení lhůtu dvou měsíců, výživné může být uplatněno i uhrazeno kdykoliv po svém vzniku během celého insolvenčního řízení. Uplatnění pohledávky za majetkovou podstatou má zákonem stanovený postup, a pokud chcete alimenty v insolvenci vymáhat, musíte ho dodržet:
- Pošlete dlužníkovi v oddlužení výzvu, ve které jej vyzvete k zaplacení pohledávky z dlužného výživného.
- Zašlete insolvenčnímu soudu vyrozumění o uplatnění pohledávky za majetkovou podstatou na zvláštním formuláři. Do přílohy přidejte kopii výzvy k zaplacení, kterou jste zaslali dlužníkovi, stejně jako kopii rozsudku o výživném, případně též doklady k exekuci, pokud jste dlužné výživné vymáhali exekučně.
Obojí pošlete zároveň i insolvenčnímu správci dlužníka. Jeho kontaktní údaje najdete v insolvenčním rejstříku.
Pomůžeme vám s přihlášením dlužného výživného
Nejste si jistí, jak správně přihlásit dluh na výživném do oddlužení? Napište nám a my se postaráme, abyste nepřišli o peníze, které vám právem patří.
Kdo hradí výživné v insolvenci?
Pokud je dlužníkovi schváleno oddlužení pomocí splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty a jsou mu nařízeny srážky z příjmů, bude vám z nich výživné zasílat insolvenční správce, který byl dlužníkovi insolvenčním soudem přiřazen.
Pokud oddlužení probíhá zpeněžením majetkové podstaty, dlužné výživné se uspokojí z výtěžku z prodeje dlužníkova majetku.
Co dělat, když insolvenční správce neposílá výživné?
Pokud vám insolvenční správce nevyplácí alimenty, důvodem může být fakt, že mu dlužník neoznámil svou povinnost platit výživné. V takovém případě se obraťte na insolvenčního správce dlužníka. Jak už jsme zmínili, jeho údaje najdete v insolvenčním rejstříku v detailech řízení daného dlužníka.
Insolvenčního správce může kontaktovat vyživovaná osoba nebo oprávněná osoba (zpravidla zákonný zástupce osoby, na kterou je výživné placeno). Zároveň doporučujeme písemně informovat i insolvenční soud, jemuž popíšete okolnosti potvrzující vznik nároku na výživném a jeho trvání.
Může být výživné během insolvence sníženo či zvýšeno?
O výši výživného sice rozhoduje soud, ale nikoliv soud insolvenční. Fakt, zda je povinný v insolvenci, nebo ne, není proto pro stanovení nové výše výživného zcela určující. I během oddlužení tak můžete zažádat o zvýšení či snížení výživného, přičemž soud bude vycházet z majetkových a příjmových poměrů povinného.
Vyřešte své dluhy nejen na výživném jednou provždy
Oddlužení je vaše šance na nový začátek, tak se o ni nepřipravte kvůli chybnému nebo neúplnému návrhu na povolení oddlužení. Pomůžeme vám s jeho přípravou tak, aby splňoval všechny zákonné požadavky, a provedeme vás celým procesem.