Máte dluhy a hledáte způsob, jak se s nimi vypořádat? Jednou z možností je i promlčení dluhu, které dokáže zastavit exekuci. Ovšem jen za předpokladu, že budou dodrženy všechny podmínky promlčení dluhu, které vedou k tomu, co lidově označujeme jako promlčení exekuce. Přečtěte si, kdy je exekuce promlčená, co to je námitka promlčení exekuce a jaká je promlčecí lhůta.
Co je to promlčení pohledávky
Promlčení označuje právní institut, který je spojený s plynutím času a za jistých okolností umožňuje zaniknutí věřitelovy možnosti vymáhat své právo. Nejčastěji jde o právo splacení dluhů, ale mohou sem spadat i jiná práva. Promlčení pohledávky upravuje občanský zákoník.
Promlčení představuje zásadní oslabení nároku vašich věřitelů, ale pozor, nezpůsobuje zánik práva věřitele. Námitka na promlčení způsobuje zánik vynutitelnosti vašeho dluhu, ale ten i nadále existuje jako tzv. naturální obligace. Naturální obligace je závazek, který sice právně existuje, ale jeho splnění není vymahatelné orgánem státní moci, typicky soudem či exekutorem.
Kdy dochází k promlčení dluhu?
Promlčení dluhu může nastat ve chvíli, kdy se na vás věřitel nedomáhal u soudu zaplacení dlužné částky po dobu promlčecí lhůty, ale až po jejím uplynutí. Vy následně můžete vznést námitku promlčení, na jejímž základě soud může žalobu věřitele zamítnout. Promlčení by vás tak mělo chránit před nerozumně opožděným vymáháním pohledávek věřiteli.
Pozor však na to, že vznést námitku promlčení je čistě vaše povinnost, a pokud ji nevznesete nebo začnete svůj dluh splácet, budete ho již muset uhradit. Myslete na to, že soud vám možnost podat námitku promlčení nebude připomínat. Pokud na ni zapomenete a soud dluh uzná, budete už mít bohužel smůlu.
Omezení námitky promlčení dluhu
Nejvyšší soud odvozuje omezení námitky promlčení pomocí tzv. korektivu dobrých mravů. Pakliže se namítnutí promlčení příčí dobrým mravům, soud může námitku neuznat. Zdali se námitka příčí dobrým mravům, je posuzováno individuálně dle konkrétních okolností daného případu.
Jak dlouhá je promlčecí lhůta?
Obecná promlčecí doba dluhu činí 3 roky. Počítá se ode dne, kdy právo věřitele mohlo být poprvé uplatněno, to znamená ode dne, kdy se mohl věřitel obrátit na soud.
Strany si ale mohou ujednat i kratší nebo delší promlčecí lhůtu, než je zákonem stanovená. Může činit nejméně 1 rok a nejdéle 15 let. Pokud je však takto sjednaná promlčecí lhůta v neprospěch slabší strany, nepřihlíží se k ní.
Promlčecí doba před exekucí je delší
Aby mohl věřitel přistoupit k vymáhání svých dluhů prostřednictvím exekuce, musí být jeho dluh uznán v soudním či jiném řízení, potažmo musí mít k dispozici např. notářský zápis s přímou vykonatelností. Exekuce na vás tudíž může být uvalena až po soudně přiznaném dluhu, čímž se celá situace ohledně promlčecí lhůty mění. Pokud totiž soud (nebo jiný orgán) o nároku věřitele rozhodl, začíná od právní moci takového rozhodnutí běžet nová promlčecí lhůta, která činí 10 let.
Může být promlčecí lhůta přerušena?
Jak už jsme zmínili, promlčecí lhůta začíná běžet ve chvíli, kdy může věřitel poprvé uplatnit své právo. K jejímu přerušení pak může dojít například v momentě, kdy
- bylo právo věřiteli přiznáno rozhodnutím soudu
- nebo bylo právo uznáno vámi jakožto dlužníkem.
Dluh můžete uznat například tím, že ho věřiteli začnete splácet a provedete platbu. Jakmile existuje pravomocný rozsudek soudu či jiného orgánu, rozbíhá se nová desetiletá promlčecí lhůta.
Kdy se exekuce promlčí?
Vydáním rozsudku či jiného vykonatelného exekučního titulu začíná běžet nová promlčecí lhůta v délce 10 let. Pokud je během těchto 10 let exekuce pravomocně zahájena, promlčecí lhůta se tím staví. Ale v momentě, kdy se exekuce z jakéhokoli důvodu zastaví, promlčecí lhůta pokračuje tam, kde byla exekucí stavena.
Ale v případě, že se po dobu těchto 10 let nebude nic dít a věřitel bude chtít přistoupit k zahájení exekuce až po jejich uplynutí, vzneste u soudu či exekutora námitku promlčení exekuce. Jakmile vám ji soud schválí, dojde k zastavení exekuce pro promlčení pohledávky. Za splnění všech těchto podmínek tak může být právo na nařízení exekuce promlčeno.
Lze uplatnit námitku promlčení v exekučním řízení?
Námitka promlčení může být uplatněna jak v nalézacím řízení, tedy když soud posuzuje existenci práva věřitele, tak i v řízením exekučním, pokud se pohledávka věřitele ještě před nařízením exekuce promlčela. Přečtěte si o dalších způsobech, jak zastavit exekuci.
Vsaďte na bezpečné řešení exekuce
Zastavte exekuci zákonným způsobem a udělejte první krok k budoucnosti bez dluhů. Pomůžeme vám projít procesem oddlužení, ve kterém na vás už exekutoři nebudou moct.