Rádi byste vstoupili do procesu oddlužení a vyhlásili osobní bankrot? Pak jste se možná na internetu dočetli, že bez pracovního poměru nebo pracovní smlouvy na dobu neurčitou nelze insolvenční řízení zahájit. Ohledně podmínek a povinností spojených s oddlužením koluje celá řada nepřesností a mýtů, a proto se v dnešním článku podíváme na to, zda jsou tato tvrzení pravdivá, nebo ne.
Co je to oddlužení a jaké jsou jeho podmínky?
Nejprve si pojďme v krátkosti připomenout, co to oddlužení (lidově osobní bankrot) vlastně je. Jde o legální způsob, jak se jednou provždy můžete zbavit svých dluhů. Abyste mohli vyhlásit osobní bankrot, musíte se nacházet v takzvaném úpadku, což znamená:
- mít více věřitelů (alespoň 2),
- mít dluhy více než 30 dnů po lhůtě splatnosti.
- nebýt schopni dluhy splácet.
Podmínkou pro vstup do oddlužení tudíž není existence pracovního poměru, už vůbec ne pracovního poměru na dobu neurčitou. Taktéž nehraje žádnou roli, zdali jste při podávání návrhu na povolení oddlužení už po zkušební době, nebo ne.
Projděte si všechny podmínky osobního bankrotu neboli oddlužení a co je potřeba k insolvenci.
Lze do oddlužení vstoupit bez příjmů?
Aby vám insolvenční soud oddlužení schválil, musíte se nacházet ve zmíněném úpadku nebo hrozícím úpadku. Zároveň ale musíte být také schopni hradit minimální měsíční splátku pro oddlužení splátkovým kalendářem se zpeněžením majetkové podstaty. Minimální splátka v oddlužení aktuálně činí 2 178 Kč pro jednotlivce, ve společném oddlužení manželů pak 3 267 Kč (případně navýšeno o výživné, pokud máte povinnost jej hradit). Spočítejte si, kolik budete platit v naší online kalkulačce oddlužení zdarma.
V případě, že tuto částku nezvládnete sami splácet, existuje možnost, jak vám může pomoci třetí osoba prostřednictvím darovací smlouvy či smlouvy o důchodu. Dle novely insolvenčního zákona, která bude účinná od podzimu tohoto roku, si dokonce splátky do oddlužení můžete hradit sami dobrovolnou platbou z nepostižitelné části svých příjmů nebo z příjmů, které nelze postihnout výkonem rozhodnutí či exekucí, a to za předpokladu, že tím neohrozíte uspokojování základních hmotných potřeb svých nebo potřeb osob na vás odkázaných výživou.
Velikou výhodou těchto smluv je, že v daném případě jde pouze o dobrovolný příspěvek, nikoliv o vázané ručení za dluhy (jak to můžete znát např. z ručitelského prohlášení, které po žadatelích o úvěr někdy žádají někteří věřitelé). Dárce se tedy podpisem darovací smlouvy nebo smlouvy o důchodu nezaručuje za vaše dluhy.
Dárce rovněž z důvodu podpisu smlouvy nebude veden v žádných dlužnických registrech, nebude mu blokován žádný majetek, sráženo ze mzdy, z účtu a podobně. Dalším plusem je i fakt, že podpis na darovací smlouvě či smlouvě o důchodu již nemusí být úředně ověřený, tudíž uzavření smlouvy nekomplikuje. Správně sepsaná darovací smlouva či smlouva o důchodu by měla rovněž obsahovat možnost jejího vypovězení, ideálně bez jakýchkoliv sankcí, v přiměřené výpovědní lhůtě.
Nezapomeňte ale, že jednou ze základních povinností v oddlužení je také vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a v případě, že jste nezaměstnaní, musíte o získání příjmu usilovat. Tedy nacházet se v evidenci úřadu práce, aktivně si zaměstnání hledat, chodit na pohovory a podobně.
To samozřejmě neplatí, pokud jste na rodičovské, plně invalidní či pokročilého věku. Pokud podmínky osobního bankrotu nebudete dodržovat, hrozí vám zrušení oddlužení.
Vyhlaste osobní bankrot s naší pomocí
Topíte se v dluzích a nevíte, jak dál? Obraťte se na nás a my vám pomůžeme zahájit proces oddlužení, který vám pomůže situaci s dluhy vyřešit jednou provždy.
Je možná insolvence pro nezaměstnané?
Návrh na povolení oddlužení můžete podat i v případě, že jste na úřadu práce veden jako uchazeč o zaměstnání, jste na mateřské či rodičovské dovolené nebo pobíráte sociální dávky. Jak už jsme zmiňovali, zásadní pro schválení osobního bankrotu je, abyste byli schopni platit alespoň tzv. minimální částku pro oddlužení.
Smlouvu o důchodu či darovací smlouvu můžete použít i v těchto případech, kdy příjem sice máte, avšak je příliš nízký a na splátky oddlužení nepostačuje.
I v takovém případě nicméně platí základní povinnost dlužníka v oddlužení, tedy aktivně usilovat o získání nového zdroje příjmu.
Jsem v insolvenci a přišel jsem o práci. Co teď?
Mezi vaše základní povinnosti při oddlužení splátkovým kalendářem se zpeněžením majetkové podstaty patří vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost. Když ale během insolvence dostanete výpověď, neznamená to, že vám insolvenční soud oddlužení okamžitě zruší. Musíte však prokázat, že usilujete o získání nového zaměstnání (či jiného zdroje příjmu).
Změnu nebo ztrátu zaměstnání v insolvenci musíte oznámit insolvenčnímu správci a insolvenčnímu soudu a doložit potvrzení o ukončení zaměstnání. Dále předložte doklad o registraci na úřadu práce a doklad o výši poskytované podpory v nezaměstnanosti. V případě, že je tato částka vyšší než nezabavitelná částka, budou vám z podpory prováděny srážky pro potřeby oddlužení.
Pokud ale z podpory nezvládnete splácet minimální částku pro oddlužení, soud zpravidla nějakou dobu vyčkává, jestli se vám podaří nalézt nové zaměstnání. V praxi tato lhůta trvá cca 3 měsíce, teprve poté soud zahájí řízení o zrušení oddlužení a může vás předvolat k soudnímu jednání.
Jakmile se vám podaří nastoupit do nové práce, nezapomeňte tuto skvělou novinku opět oznámit svému insolvenčnímu správci.
Pakliže ovšem nebudete svou situaci řešit a nebudete si hledat nové zaměstnání, nebudete tím pádem plnit podmínky oddlužení a hrozí vám jeho zrušení.
Další možnou variantou je požádat soud o tzv. přerušení oddlužení, které je možné až na dobu 12 měsíců, o čemž blíže pojednáváme v tomto článku.
Práce na dohodu při insolvenci: Vezme vám insolvence peníze z brigády?
Pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce, nejde o překážku pro zahájení oddlužení. Jakmile bude vaše insolvenční řízení zahájeno, musíte veškeré své příjmy včetně příjmů z brigád na DPP nebo DPČ hlásit insolvenčnímu správci, který je použije na splátky v oddlužení.
Oddlužení důchodce
Oddlužení je možné bez problému realizovat i v případě, že jste poživatelem důchodu. Ať už jde o důchod starobní, invalidní, ale samozřejmě též vdovský, vdovecký či sirotčí.
Vyřešte své dluhy jednou provždy
Nečekejte s podáním návrhu na povolení oddlužení, až budete mít zaměstnání, a jednejte hned. Jakýmkoli čekáním vaše dluhy jen zbytečně narůstají o úroky, penále a náklady řízení. Kontaktujte nás a vyhněte se dalším problémům.