Exekuce je proces náročný nejen pro psychiku, ale i pro peněženku. Splatit totiž musíte kromě svých dluhů, kvůli kterým jste se do exekuce dostali, také úroky, penále, sankce a náklady exekučního řízení. Ignorovat se proto nevyplácí ani malé dluhy, které se kvůli všem těmto složkám mohou hodně rychle vyšplhat na astronomické částky a váš původní dluh několikanásobně převýšit. Přečtěte si, jaké jsou náklady exekuce a kdo je hradí.
Ve zkratce
- Náklady exekuce zahrnují odměnu exekutora, náhradu hotových výdajů a další poplatky. Výše nákladů vychází z exekučního řádu.
- Náklady exekuce rovněž tvoří náklady oprávněného (tj. věřitele) – např. na právní zastoupení advokátem.
- Náklady obvykle platí ten, kdo exekuci zavinil, tedy nejčastěji dlužník, ale pokud je exekuce zastavena pro jeho nemajetnost či pro nezpůsobilost exekučního titulu, může je hradit i věřitel.
- Náklady můžete snížit úhradou dluhu do 30 dnů. Zastavit exekuci můžete také ze zákonných důvodů nebo vyhlášením osobního bankrotu.
Zavolejte nebo prozvoňte
Chcete raději napsat?
Z čeho se skládají náklady exekuce?
Do nákladů exekuce soudního exekutora řadíme veškeré náklady, které má exekutor spojené s procesem vymáhání dluhu. Určuje je exekuční řád, konkrétní výše nákladů je stanovena vyhláškou Ministerstva spravedlnosti.
Náklady exekučního řízení se skládají z:
- odměny soudního exekutora,
- náhrady paušálně určených nebo účelně vynaložených hotových výdajů,
- náhrady za ztrátu času při exekuci,
- náhrady za doručení písemností,
- odměny a náhrady hotových výdajů správce obchodního závodu,
- odměny a náhrady hotových výdajů správce nemovité věci,
- příslušné daně z přidané hodnoty, je-li soudní exekutor nebo správce obchodního závodu jejím plátcem,
- a zapomenout se nesmí ani na náklady oprávněného (tj. věřitele) vzniklé v exekučním řízení (např. výdaje na advokáta).
Pozor, samotný dluh (jistina ani úroky) do nákladů exekučního řízení nepatří.
1. Odměna exekutora
Odměnu získává soudní exekutor za vykonávání exekuční činnosti a její součástí je i náhrada běžné administrativní a jiné práce, která je s výkonem exekuce spjata. Vypočítává se různým způsobem podle toho, zda dochází k peněžitému plnění (zaplacení finanční částky), nebo nepeněžitému plnění.
Při peněžitém plnění činí odměna:
- do 3 000 000 Kč základu: 15 %
- z přebývající částky až do 40 000 000 Kč základu: 10 %
- z přebývající částky až do 50 000 000 Kč základu: 5 %
- z přebývající částky až do 250 000 000 Kč základu: 1 %
Částka nad 250 milionů Kč se do základu nezapočítává. Minimální odměna exekutora bez ohledu na výši je pak 2000 Kč.
Bez ohledu na plnění dále exekutorský tarif ve dvou výjimečných případech ukládá tuto odměnu:
- 500 Kč, pokud exekutor nebyl pověřen vedením exekuce a zamítl-li nebo odmítl exekuční návrh nebo zastavil-li exekuční řízení,
- 2 000 Kč, zanikne-li oprávnění soudního exekutora k vedení exekuce rozhodnutím exekučního soudu o vyloučení exekutora nebo o zastavení exekuce anebo změnou soudního exekutora.
Dejte exekuci sbohem
Nedají vám problémy s exekucí spát? Obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme situaci vyřešit zákonným způsobem a zajistíme vám klidné spaní.
2. Náhrada paušálně určených nebo účelně vynaložených hotových údajů
Zahrnuje soudní a jiné poplatky, cestovní výdaje, poštovné, úhrady za přepravu zásilek, telekomunikační poplatky, odborná vyjádření, opisy, fotokopie a náhrady nákladů na vložení dat do centrálních informačních systémů či jejich získání z nich.
Náhrady hotových výdajů mohou být vypočítány paušálně nebo v prokázané výši. Paušální částka činí 3 500 Kč. V případě, že exekutor prokáže, že náklady převýšily 3 500 Kč, má nárok na úhradu v plné výši. Součástí této částky je i náhrada cestovních výdajů, která může být nejvýše 1500 Kč za jednu cestu do místa, jež není sídlem exekutora, a zpět.
3. Náhrada za ztrátu času
Náleží exekutorovi při výkonu činnosti mimo sídlo jeho úřadu a za čas strávený do tohoto místa a zpět. Výše náhrady za ztrátu času je nejvýše 500 Kč za jednu cestu a 50 Kč za každou započatou čtvrthodinu.
4. Náhrada za doručení písemností
Pokud vám soudní exekutor posílá písemnost, má právo na náhradu za její doručení. Ta se skládá z paušální částky 50 Kč za jednu písemnost a z náhrady hotových výdajů účelně vynaložených na doručení písemnosti.
5. Odměna a náhrada hotových výdajů správce obchodního závodu
Při exekuci postižením obchodního závodu se do procesu zapojuje také správce obchodního závodu. Výši a způsob určení jeho odměny a náhrady hotových výdajů definuje zvláštní právní předpis.
6. Odměna a náhrada hotových výdajů správce nemovité věci
Pokud exekuce probíhá správou nemovité věci, může být součástí také odměna správce nemovité věci. Ta činí nejméně 5000 Kč.
Nezapomínejte na náklady oprávněného (věřitele)
Kromě výše uvedených nákladů exekuce se vás budou dále týkat náklady oprávněného. Jde o náklady, které věřitel vynaložil k vymáhání svého nároku v exekučním řízení, včetně odměny advokáta, pokud je jím zastoupen. Tyto náklady mohou rovněž dosahovat horentních částek.
Na kolik vyjde exekuce?
O nákladech exekuce a nákladech oprávněného rozhoduje na základě předpisů exekutor, a to formou příkazu k úhradě nákladů exekuce, který se zasílá jak vám jakožto dlužníkovi, tak věřiteli. Příkaz obsahuje vyčíslení nákladů exekuce a také rozhodnutí o tom, kdo je má zaplatit.
Vydání příkazu však předchází ještě záloha na snížené náklady exekuce a náklady oprávněného, kterou vám exekutor zašle společně s vyrozuměním o zahájení exekuce. Pokud do 30 dnů od doručení splníte podmínky a uhradíte tuto sníženou zálohu, exekutor vydá příkaz k úhradě nákladů exekuce, ale vy už nic platit nemusíte. Projděte si, jak probíhá exekuce krok za krokem.
Exekutor může vyžadovat zaplacení zálohy i po věřiteli, pokud předpokládá, že náklady exekuce budou vyšší. Záloha pak funguje jako způsob, jak si exekutor může zajistit prostředky pro vedení a úspěšné ukončení exekuce. Výši zálohy i její lhůtu opět určuje sám exekutor.
Kdo hradí náklady exekuce?
Podle zákona hradíte náklady na exekuční řízení i náklady oprávněného vy jakožto dlužník. Existují však některé výjimky. Například pokud vaše exekuční řízení skončí jinak než vymožením dluhu. Při zastavení exekuce náklady hradí ten, kdo zastavení zavinil.
V případě, že je exekuce zastavena pro vaši nemajetnost (tedy pro nedostatek prostředků na uhrazení exekuce), může náklady na exekuci zaplatit věřitel. Důvodem je, že věřitel v době podání exekučního návrhu věděl či mohl vědět, že jste nemajetní. Přečtěte si také, jak zjistit exekuci na osobu.
Věřitel rovněž může hradit náklady exekuce v případě, že exekuční titul, na jehož základě je exekuce nařízena, je neplatný nebo nicotný. Nejčastěji se s takovým postupem lze setkat v případě rozhodčích nálezů.
Jak zjistit náklady exekuce?
Výši dlužné částky a nákladů na exekuci můžete zjistit ze záznamu v Centrální evidenci exekucí. Výpis lze získat za poplatek online a anonymně. Ale pozor, může se stát, že exekutor zapíše do evidence celkovou výši částky, kterou musíte uhradit. Pokud potřebujete informaci o výši jistiny a nákladů zvlášť, kontaktujte exekutora. Případně můžete zastupováním v exekučním řízení pověřit advokáta, který požadované podklady a informace od exekutora zajistí.
Jsou exekuční náklady daňově uznatelné?
Ano. Od roku 2018 jsou daňově uznatelné jak náklady hrazené věřitelem, tak i náklady hrazené dlužníkem.
Jak snížit náklady na exekuci?
Jak už jsme zmínili, výši nákladů na exekuci neurčuje exekutor libovolně, ale na základě předpisů. Snížit je můžete tak, že dobrovolně splníte vymáhanou povinnost na základě zaslané výzvy a uhradíte zálohu do 30 dnů od doručení písemnosti. Nejenže tím snížíte odměnu exekutora o 50 % a paušální částky náhrady hotových výdajů o 50 %, ale také dojde k rychlému ukončení vaší exekuce.
V případě, že s výší nákladů exekuce nesouhlasíte, můžete do 8 dnů od doručení příkazu podat námitku přímo exekutorovi. Pokud vaší námitce nevyhoví, předá ji exekučnímu soudu, který ve věci rozhodne.
Další možností je pokusit se o zastavení exekuce ze zákonných důvodů. Podívejte se, které to jsou.
Legální způsob, jak zastavit nejen úroky z exekuce, ale i celou exekuci a zbavit se dluhů jednou provždy, pak představuje osobní bankrot. Oddlužení pomocí splátkového kalendáře trvá pouze 3 roky a splatit nemusíte ani 30 % svých dluhů. Oddlužte se s naší pomocí stejně jako dalších 15 000 lidí, kteří dnes žijí bez finančních problémů.
Zjistěte o oddlužení více:
Děsí vás, kolik v exekuci přeplatíte?
Nečekejte, až dluhy narostou do neřešitelných částek. Díky oddlužení můžete exekuci zastavit a začít znovu s čistým štítem. S naší pomocí to zvládnete.