Život může někdy přinést nečekané situace, které nám způsobí takové finanční problémy, že skončíme až v exekuci. Začneme čelit tlaku, potřebujeme zaplatit nájem nebo elektřinu a hledáme rychlý způsob, jak se dostat k penězům. V těchto chvílích se vám mohou zdát lákavé slogany jako „Půjčka v exekuci na ruku” nebo „Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy“.
Věřte nám ale, že taková půjčka vám exekuci rozhodně nesplatí. Ba naopak může mít vážné následky a poslat vás do dluhové propasti, ze které už jen opravdu těžko budete hledat cestu ven. Přečtěte si proto, proč není půjčka při exekuci dobrým krokem a jak exekuci smysluplně a efektivně řešit podle zákona.
Krátkodobá řešení mívají dlouhodobé následky
Aktuálně se v Česku v exekuci nachází více než 670 tisíc lidí, přičemž v průměru má každý z nich na krku asi 6 exekucí. Tento počet navíc neustále stoupá. Jedním z hlavních důvodů je, že lidé potřebují rychle zalepit své aktuální problémy a důvěřují na první pohled výhodným nebankovním půjčkám.
Na internetu dnes najdete mnoho firem nabízejících půjčky pro lidi v exekuci. Nebankovní společnosti vám často půjčí i pár tisíc korun, a to během několika minut. První půjčku navíc prezentují jako zcela „zdarma“, a proto není divu, že počet nebankovních úvěrů vzrostl v posledních letech už o 16 %.
Tyto společnosti využívají psychologický nátlak, díky kterému vás přimějí kývnout na rizikové podmínky, na které byste pravděpodobně v méně tíživých okolnostech vůbec nepřistoupili. Jakmile pak nezvládáte splácet včas, začnou vám účtovat tučné poplatky a vy se tak budete ještě více zadlužovat.
Proč se půjčkám v exekuci vyhnout obloukem
Lidé s exekucí jsou vnímáni jako rizikoví, a proto jim banky půjčku neposkytnou. Stejně by tomu podle zákona o spotřebitelském úvěru mělo být i u nebankovních společností a dalších úvěrových subjektů. Jak ale ukázal průzkum agentury Silver BC, až třetina nebankovních poskytovatelů úvěrů žadatele dostatečně neprověřuje. Jakmile si taková zjištění přečtou lidé, jimž exekutor například zablokoval účet, považují to za dobrou zprávu. My pro vás máme 3 důvody, které vás přesvědčí o opaku.
Nechte si poradit od odborníků
Náš tým specialistů vám v těžké životní situaci podá pomocnou ruku a společně najdeme řešení, jak vás z exekuce dostat.
Vysoké náklady
Nebankovní společnosti bývají při poskytování úvěru benevolentnější a chrání se tím, že nastavují nepřiměřeně vysoké úroky. Tyto mikropůjčky bývají úročeny sazbou ve stovkách procent ročně, a proto budete nakonec nuceni zaplatit mnohem víc, než jste vůbec původně potřebovali. Výjimkou nejsou ani obrovské smluvní pokuty, které si tyto společnosti účtují.
Dluhová spirála
Půjčky v exekuci vedou zpravidla k nárůstu vašeho zadlužení, protože se z půjčky postupně stane jen další článek ve vašem řetězci dluhů. Ten pak vytváří nekonečnou dluhovou spirálu, která může skončit až ztrátou střechy nad hlavou. V mnoha případech totiž vyžadují poskytovatelé úvěru ručení zástavou nemovitosti – bytem, domem, pozemkem či rekreačním a komerčním objektem. Nezřídka vyžadují i ručení třetí osoby.
Praktiky na hraně zákona
Pokud narazíte na nabídku „Půjčka bez registru exekuce“, nenechte se zmást. Jak už jsme zmínili, podle zákona jsou všichni povinni zkontrolovat, že je zájemce schopný půjčku splácet. Vaše příjmy, výdaje i platební morálku by si proto měli seriózní poskytovatelé úvěrů ověřit.
V případě, že vám pak bude někdo nabízet půjčku na směnku, zařaďte taktéž zpátečku. Tato praktika často patří mezi lichvářství a s tím rozhodně nechcete mít nic společného.
Jak správně řešit exekuci
Základní pravidlo zní – řešte situaci včas a nezavírejte před problémem oči. Nejste první ani poslední, kdo má exekuci. Nyní už jen záleží na tom, jak se s ní vypořádáte.
Mgr. Štěpán Brunclík z advokátní kanceláře ADKINS Legal, s.r.o. k tomuto přidává zajímavou zkušenost z praxe:
„Téměř každý druhý klient, který se na naši advokátní kancelář obrátí s žádostí o pomoc s řešením dluhů, se přizná, že kdyby svoji situaci řešil mnohem dříve, dlužil by mnohonásobně nižší částku.”
Komunikujte
Prevence a komunikace jsou dva klíčové pilíře. Nedělejte mrtvého brouka a obraťte se na věřitele. Popište mu svou situaci a zkuste najít způsoby řešení. Například odklad splátek nebo jejich snížení či tvorba nového splátkového kalendáře.
Konsolidujte půjčky
Pokud máte více půjček, zkuste je sloučit do jedné. Konsolidace půjček může snížit celkovou výši vašich splátek a usnadnit vám tak řešení vaší finanční situace.
Odložte nebo zastavte exekuci
Projděte si v našich dalších článcích, jaké existují možnosti odkladu exekuce nebo jak zastavit exekuci. Nevíte si s tím rady? Obraťte se na nás. Naši zkušení odborníci vám s exekucí a oddlužením rádi pomohou.
Nespadněte do dluhové pasti
Půjčky v exekuci by měly být vaší nejzazší variantou a prakticky v žádném případě je nelze doporučit jako vhodné řešení. Zodpovědné jednání a hledání dlouhodobých řešení je vždy lepší volbou než krátkodobá finanční úleva na hraně zákona s potenciálně katastrofálními následky. A to nejen pro vás, ale i vaše blízké.
Klidnější život bez dluhů
Vyhněte se nebezpečným půjčkám na vyplacení exekuce a kontaktujte nás online. Rádi vám pomůžeme vaši situaci vyřešit.