Potřebujete poradit?
mobil kontakt 774 010 700 (Po - Pá: 9:00 - 18:00)
  • eBankrot
  • Blog
  • Úpadkové trestné činy: Komu hrozí a jak se jim vyhnout
  • Úpadkové trestné činy: Komu hrozí a jak se jim vyhnout

Úpadkové trestné činy: Komu hrozí a jak se jim vyhnout

Diskutující pár s papíry u notebooku
30. 10. 2024
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
30. 10. 2024
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
Diskutující pár s papíry u notebooku

Rozhodli jste se řešit své dluhy pomocí insolvence? Pak byste měli dobře znát nejen svá práva, ale i povinnosti. V opačném případě hrozí, že se (možná i nevědomky) dopustíte trestného činu souvisejícího s vaším insolvenčním řízením. O jaké trestné činy jde? Podívejte se na jejich přehledné shrnutí.

Co jsou úpadkové trestné činy? 

Úpadkové trestné činy upravuje hlava pátá zvláštní části trestního zákoníku. Celkem jde o 6 majetkových trestných činů, které se týkají vztahů mezi věřiteli a dlužníky, případně insolvenčním správcem, a proto bezprostředně souvisejí s insolvenčním řízením a insolvenčním právem.

Do úpadkových trestných činů řadíme:

  1. poškození věřitele,
  2. zvýhodnění věřitele,
  3. způsobení úpadku,
  4. porušení povinnosti v insolvenčním řízení,
  5. pletichy v insolvenčním řízení,
  6. porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku.

V samostatné kapitole se zaměříme také na úvěrový podvod. Ten sice nepatří mezi úpadkové trestné činy ani bezprostředně nesouvisí s vaším insolvenčním řízením, nicméně považujeme za podstatné ho zmínit, jelikož je poměrně časté, že se dlužníci v úpadku dostanou do konfliktu se zákonem právě kvůli podezření ze spáchání úvěrového podvodu.

Poškození věřitele

Tohoto trestného činu se podle trestního zákoníku dopustíte ve chvíli, kdy byť i jen částečně zmaříte uspokojení svého věřitele tak, že:

  • zničíte, poškodíte, zcizíte, učiníte neupotřebitelnou nebo odstraníte třeba jen část svého majetku,
  • postoupíte svou pohledávku nebo převezmete dluh někoho jiného,
  • zatížíte nebo pronajmete věc, která je předmětem vašeho závazku,
  • předstíráte nebo uznáte neexistující právo či dluh,
  • předstíráte nebo uznáte právo nebo závazek ve větším rozsahu, než odpovídá skutečnosti,
  • předstíráte splnění závazku,
  • předstíráte úpadek
  • nebo svůj majetek jinak zdánlivě zmenšujete či předstíráte jeho zánik.

Způsobit přitom musíte na cizím majetku škodu přinejmenším 50 000 Kč. Stejně tak se poškozování věřitele dopustíte, když byť i jen částečně zmaříte uspokojení věřitele jiné osoby a způsobíte škodu na cizím majetku minimálně ve výši 50 000 Kč.

Co vám v takovém případě hrozí? Trest se odvíjí od výše způsobené škody, ve vězení můžete skončit až na 8 let.

Upozornění od specialistů z eBankrot

Připomínáme, že jednou z podmínek pro schválení oddlužení je nacházet se v tzv. úpadku. To znamená, že musíte dlužit minimálně 2 věřitelům, vaše dluhy musí být více než 30 dnů po lhůtě splatnosti a nejste schopni je splácet.

Při podání návrhu na povolení oddlužení se můžete do podezření z pouhého předstírání úpadku dostat i nedorozuměním. Abyste předešli nepříjemnostem, doporučujeme se poradit s našimi advokáty, kteří nejsou pouze odborníky na insolvenční, ale i trestní právo.

Zvýhodnění věřitele

Trestného činu zvýhodnění věřitele se nemůže dopustit kdokoliv, ale pouze dlužník, který je v úpadku. A to pokud zmaří uspokojení svého věřitele zvýhodněním jiného věřitele a způsobí tím na cizím majetku škodu nejméně ve výši 50 000 Kč.

Jednoduše řečeno, tohoto trestného činu se dopustíte v případě, že máte více věřitelů, a místo abyste své dluhy spláceli všem dle výše jednotlivých dluhů, zaplatíte dluh pouze jednomu vybranému věřiteli (nebo několika) a ostatním uhradíte dluh jen částečně nebo vůbec. Dá se to také nazvat upřednostňování věřitele.

Bohužel z praxe vyplývá, že dlužníci, kteří se nacházejí v úpadku, se často stávají terčem nátlaku ze strany některých věřitelů. Ti zpravidla chtějí, aby dlužníci uhradili jejich pohledávky jako první a v plném rozsahu na úkor ostatních věřitelů. Pokud se do takové situace dostanete, poraďte se nejprve s námi a vyhněte se riziku trestního stíhání.

Způsobení úpadku

Přemýšlíte, kdy se můžete dopustit tohoto trestného činu? Jde o situaci, kdy třeba jen z hrubé nedbalosti přivodíte úpadek tím, že:

  • činíte vydání hrubě nepřiměřená svým majetkovým poměrům,
  • spravujete svůj majetek způsobem, který neodpovídá zákonem vám uloženým nebo smluvně převzatým povinnostem nebo je s nimi v hrubém nepoměru,
  • užíváte poskytnutý úvěr v rozporu nebo hrubém nepoměru s jeho účelem,
  • poskytujete ze svého majetku půjčky nebo úvěry jiným osobám, ač to je v hrubém nepoměru k vašim majetkovým poměrům,
  • učiníte nad rámec obvyklého podnikatelského rizika obchod nebo operaci, které nenáleží k vaší pravidelné podnikatelské činnosti nebo jsou v hrubém nepoměru k vašim majetkovým poměrům,
  • přijmete nový závazek nebo zřídíte zástavu, ač víte, že jste v úpadku, a tím zhoršíte postavení svých dosavadních věřitelů.

Jako typický příklad spáchání tohoto trestného činu můžeme uvést dlužníka s měsíčním příjmem 30 000 Kč, který si v krátkém sledu vezme několik půjček a úvěrů od různých věřitelů. Výše splátek těchto půjček a úvěrů pak výrazně přesahuje jeho měsíční příjem, v důsledku čehož se dlužník dostane do platební neschopnosti.

Porušení povinnosti v insolvenčním řízení

Tento typ úpadkového trestného činu se týká vztahu s vaším insolvenčním správcem. Pokud budete mařit nebo hrubě ztěžovat jeho výkon a tím ohrožovat účel insolvenčního řízení, dopouštíte se trestného činu porušení povinnosti v insolvenčním řízení.

Příkladem může být jednání, kdy dlužník v insolvenčním řízení záměrně blokuje prodej svého majetku – například insolvenčnímu správci neodevzdá vozidlo, které mu soud určil vydat k prodeji, apod.

Pletichy v insolvenčním řízení

Trestní zákoník obsahuje tři samostatné skutkové podstaty trestného činu pletich v insolvenčním řízení. Dvou z nich se mohou dopustit věřitelé a insolvenční správci, třetího se může dopustit kdokoliv.

V případě věřitele jde o situaci, kdy v souvislosti s hlasováním věřitelů v insolvenčním řízení přijal nebo si nechal slíbit v rozporu se zásadami a pravidly insolvenčního řízení majetkový nebo jiný prospěch. Taktéž se ale trestného činu dopustí kdokoliv, kdo věřiteli poskytne, nabídne nebo slíbí majetkový nebo jiný prospěch, který je v rozporu se zásadami a pravidly insolvenčního řízení.

V případě insolvenčního správce, člena věřitelského výboru nebo zástupce věřitelů se bavíme o trestném činu tehdy, pokud přijmou nebo si dají slíbit pro sebe nebo někoho jiného ke škodě věřitelů majetkový či jiný prospěch, který jim nepřísluší. 

Laicky můžeme toto chování označit za určitou formu úplatků, které jsou prováděny v rámci insolvenčního řízení.

Porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku

Šestý úpadkový trestný čin budete mít na krku, pokud odmítnete v řízení před soudem nebo jiným orgánem veřejné moci splnit svou zákonnou povinnost učinit prohlášení o svém majetku. Dále tehdy, pokud se této povinnosti vyhýbáte nebo v prohlášení uvedete nepravdivé či hrubě zkreslené údaje.

Úvěrový podvod

Jak už jsme zmínili, úvěrový podvod není součástí skupiny úpadkových trestných činů, avšak je dobré vědět, kdy vám nařčení z tohoto trestného činu hrozí.

Sjednáváte si úvěr? Pozor, abyste neuvedli nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje, abyste některé údaje nezamlčeli nebo abyste bez souhlasu vašeho věřitele nepoužili prostředky z účelového úvěru na jiný než původně určený účel. Někteří jedinci si totiž například ve snaze dosáhnout na hypotéku uměle navyšují příjmy, nechají si vystavit více faktur, zfalšují daňové přiznání nebo zatají své dluhy. 

Z praxe však víme, že ne každý dlužník, který je obviněn ze spáchání trestného činu úvěrového podvodu, se do této situace dostal vlastní vinou. Formuláře v bankách bývají složité a vyřizování úvěru na přepážce může být stresující. Nemluvě o tom, že podávané informace a texty smluv laikovi mohou připadat jako španělská vesnice. 

Častokrát se tak stane, že se až po uplynutí několika měsíců dozvíte, co jste kde špatně vyplnili nebo že jste nepochopili smluvní ujednání a možná i nevědomky jste se zachovali v rozporu s ním. O to smutnější jsou situace, kdy se o tom dozvíte teprve od policie.

Ani v takovém případě však není potřeba zoufat. Každá situace má řešení. Neváhejte a napište nám, naši advokáti jsou rovněž specialisté na trestní právo.

Zajímá vás více o trestných činech v insolvenci? Přečtěte si také o problematice vymáhání pohledávek přiznaných v trestním řízení po skončení insolvenčního řízení.

Chcete se zbavit svých dluhů jednou provždy? Postaráme se, aby vám byl schválen návrh na povolení oddlužení a zvládli jste celý proces bez obtíží. Od roku 2011 jsme oddlužili více než 15 000 lidí.

Potřebujete pomoc?

(Po - Pá: 9:00 - 18:00)

Napsat zprávu

Oddlužení v roce 2023

Osobní bankrot a oddlužení je dvojí název pro totéž. Jedná se o způsob řešení úpadku dlužníka, tj. situace, kdy má dlužník více věřitelů, závazky po dobu delší než 30 dnů po splatnosti a nachází se v platební neschopnosti.

  • Není nutné uhradit 30 % dluhů.
  • Možnost rychlejšího oddlužení za 3 roky.
  • Stačí doložit alespoň 2 dluhy.
Začít s oddlužením

Z našeho blogu

Píšeme pro Vás aktuální články pro podnikatele i fyzické osoby

Jak zastavit exekuce po insolvenci?
8. 11. 2024
Mgr. Jan Mach, Ph.D.

Hrozící nebo už probíhající exekuci můžete zastavit úspěšným vyhlášením osobního bankrotu, což je lidové označení pro oddlužení. Pokud se vám podaří splnit všechny podmínky, budete osvobozeni od placení všech svých …

Přečíst článek
Dlužníci s více exekucemi pozor! Od října 2024 vám zůstane z výplaty ještě méně
6. 11. 2024
Mgr. Tomáš Souček

Máte více než tři nepřednostní exekuce a jsou vám prováděny srážky ze mzdy? Připravte se, že vám od října 2024 zůstane z výplaty méně peněz. Nově vám totiž namísto jedné …

Přečíst článek
Exekuce na důchod 2024: Kolik vám může exekutor strhnout?
31. 10. 2024
Mgr. Václav Mach

Téměř 44 000 českých důchodců čelí kvůli svým dluhům exekuci. Přesto se stále najde řada lidí, kteří se domnívají, že na důchod vám exekutor sáhnout nesmí, a proto se i …

Přečíst článek